خبرگزاری فیروزکوه نیوز
سرویس: كشاورزی و دامپروری
جامعه عشایری در كنار جوامع شهری روستایی به عنوان سومین جامعه استان تهران مطرح بوده و این جمعیت از حدود 400 سال پیش به دلایل مختلف از اكثر نقاط كشور به استان تهران مهاجرت كرده‌اند و به علت ویژگی‌های اقلیمی و جغرافیایی این استان، همچنان زندگی به شیوه معیشت پدران خود یعنی دامداری از طریق كوچ به مناطق ییلاقی، میان‌بند و قشلاقی را ادامه داده‌اند.

به گزارش خبرنگار كشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جامعه با جمعیتی بالغ بر دو هزار و 600 خانوار عشایری در استان تهران با 600 خانوار عشایری مهمان از استان‌های سمنان، مركزی و قم در این استان ییلاق را سپری می‌كنند كه 10 هزار تن از تولیدات گوشت دام سبك (50 درصد دام سبك استان تهران)، 12 هزار تن شیر و هزار و صد تن از لبنیات تولیدی در استان توسط این جامعه تولید می‌شود.

عشایر استان تهران متشكل از هفت ایل هداوند، سنگسری،شاهسوند بغدادی، مغان، قشقایی، كوهی، كلهر و 56 طایفه هستند كه در قالب سه زیست بوم در مناطق عشایری شهرستان‌های فیروزكوه، دماوند، ورامین، پاكدشت، ری، شمیرانات، شهریار، ملارد و ساوجبلاغ استقرار دارند و توسط 9 شركت تعاونی و یك اتحادیه استانی خدمات‌دهی می‌شوند.

عشایر استان تهران كه هر خانوار آن نمادی از یك كارگاه تولیدی است، با در اختیار داشتن 550 هزار واحد دامی از گله‌داران عمده‌ی گوسفند و بز نژادهای اصیل بومی منطقه هستند. میزان دام عشایری شامل 44 درصد گوسفند و بره، 31 درصد بز و بزغاله و 90 درصد شتر استان تهران است كه نقش عمده‌ای در تولید و تامین مواد پروتئینی به عهده دارند.

در این میان منطقه عشایری لار با مساحت 73 هزار هكتار در دامنه‌های جنوبی رشته‌ كوه‌های البرز به عنوان مرتفع‌ترین مرتع ایران، مهمترین ییلاق عشایر استان تهران بوده كه همه ساله از اواسط خرداد تا اواخر شهریور ماه پذیرای 550 خانوار عشایری استان تهران با 57 هزار راس دام است.

انسداد راهای عشایری؛ قانونی كه مغفول مانده است

اما یكی از مشكلات این جامعه انسداد راه‌های تردد ییلاق و قشلاق آن‌هاست كه امروزه این مسیرها به دلیل تعرض، به مسیرهای صعب‌العبور تبدیل شده‌اند. در حالیكه براساس قانون كسی حق تعرض به راه‌های عشایری را ندارد اما به گفته رییس اداره امور عشایر استان تهران – این قانون مغفول مانده و مورد توجه قرار نگرفته است.

با توجه به فضاهای نظامی، شهری، صنعتی و افزایش جمعیت در استان تهران میان‌بندها به تدریج كاسته شده و تردد ییلاق و قشلاق عشایر را با مشكل مواجه كرده است.

براساس ماده دو قانون مدنی 30 مسیر تردد عشایر استان تهران ثبت و با امضای وزیر جهاد كشاورزی در روزنامه‌های رسمی اعلام شده است كه این مسیرها مورد تعرض قرار نگیرد و درصورت تعرض برخورد قانونی شود.

به گفته مردم عشایر دشت لار، سد ماملو یكی از مسیرهای صعب‌العبور تردد ییلاق و قشلاق عشایر شده است، چراكه قبل از احداث سد، دام عشایر از آنجا عبور می‌كرد، اما طی چند سال اخیر با ساخت سد، زمینی برای رفت‌وآمد عشایر و دام‌ آن‌ها در نظر گرفته نشده كه این منطقه را برای این جامعه صعب‌العبور كرده است.

دفترچه عشایری باید پروانه بهره‌برداری تلقی شود

جامعه عشایری استان تهران یكی از مشكلات خود را اخذ تسهیلات از بنگاه‌های زودبازده برای بهسازی جایگاه دام و خرید علوفه دام خود مطرح می‌كنند كه در این زمینه رییس اداره امور عشایر استان تهران اعلام كرد: طی سال گذشته و امسال تعداد زیادی خانوار عشایری برای دریافت بالغ بر دو میلیارد تومان تسهیلات به بانك‌ها معرفی شده‌اند، اما بانك‌ها قوانین خاص خود را در پرداخت تسهیلات دارند كه در این زمینه توافق شده بانك دفترچه عشایری را به عنوان پروانه بهره‌برداری مورد استناد قرار دهد كه با این اقدام مشكل عشایر تا حدودی حل شود.

رییس اداراه امور عشایر استان تهران افزود:‌ باید پروانه چرای دام به عنوان وثیقه محسوب شود تا عشایر مبلغ تسهیلاتی را كه چندان زیاد هم نیست بتواند به راحتی دریافت كنند.

و اما دیگر مشكل از زبان عشایر تردد زیاد آنها و كم بودن سهمیه سوخت پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هاست؛ چراكه آنها معتقدند با توجه به رفت‌وآمد زیادی كه برای دسترسی به شبكه بهداشت و درمان، تامین نهاده‌های دام و دیگر امور زندگی خود دارند، باید سهمیه سوختشان بیش از بقیه مردم باشد، اما سهمیه سوخت برای تردد آن‌ها همچون جوامع شهری در نظر گرفته شده است.

به جامعه عشایری نگاه ویژه‌ای نشده است

به گفته نصیری، عشایر به خاطر زندگی ساده‌شان در گذشته از كمترین یارانه‌ها بهره‌مند شده‌اند و اكنون هم بسته حمایتی و یارانه‌ای خاصی ندارد و همچون بقیه مردم كشور یارانه نقدی را دریافت می‌كنند، درصورتیكه زندگی عشایری زندگی خاصی است و با توجه به درگیری آن‌ها با شرایط اقلیمی نیازمند نگاه ویژه بوده اما نگاه ویژه به جامعه عشایری كشورمان نشده است.

همچنین وی یادآور شد: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هر گونی آرد به قیمت در كارخانه برای عشایر تامین می‌شود و هزینه حمل بر آن اعمال نمی‌شود، اما از سال‌های بعد باید تدبیری اساسی برای تامین آرد مردم این جامعه صورت گیرد.

علاقه‌مندی عشایر استان تهران به زندگی كوچ‌نشینی

اما مردم این منطقه كه تمایلی به زندگی بدون كوچ‌ و ییلاق را ندارند، علیرغم لوله‌كشی آب شرب طی دو تا سه سال اخیر به دلیل خشكسالی با كمبود آب مواجه هستند كه در این زمینه رییس اداراه امور عشایر استان تهران اظهار كرد: برای آبرسانی سیار و تامین منابع آبی كوچك سرمایه گذاری شده كه آب شرب عشایر و دام عشایر تامین شود و طی دو سال اخیر 500 تانكر‌ آبرسانی سیار برای ذخیره آب كوچ عشایر توزیع شده و 30 پروژه عمرانی برای بهسازی چشمه‌ها و قنوات از محل اعتبارات خشكسالی اجرا شده است.

به گفته نصیری، اسكان عشایر اختیاری بوده و در استان تهران اكثر عشایر در قطب قشلاق اسكان یافته‌اند و 100 روز از سال را در مناطق ییلاقی سپری می‌كنند، تقاضایی برای اسكان وجود ندارد.

بیمه جامعه عشایری نیازمند فرهنگسازی

وی افزود: بیمه تامین اجتماعی عشایر همچون روستاییان است كه باید حق بیمه را خودشان بپردازند، اما با توجه به سخت بودن شرایط بیمه استقبال برای بیمه كم است و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

به گفته نصیری، طبق آیین نامه مصوب سال 84 كلیه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند به بخش عشایر خدمات‌رسانی كنند كه سال گذشته دستگاه‌های مختلف دو میلیارد تومان اعتبار را برای عشایر استان تهران هزینه كرده‌اند.

سرمایه گذاری اروپایی‌ها برای حفظ جامعه عشایری كشورشان

وی تصریح كرد: با توجه به این كه زندگی عشایری توام با سختی است، جوانان و نسل جدید این جامعه چندان به زندگی كوچ‌نشینی رغبتی ندارند. جمعیت عشایر ثابت بوده و فقط تعداد خانوار طی 10 سال اخیر كم شده كه ضروری است برنامه‌ریزی شود كه جامعه عشایر به عنوان یك جامعه خودكفا، مولد و غیر سربار حفظ شود. همان گونه كه كشورهای اروپایی هزینه و سرمایه گذاری می‌كنند كه جامعه عشایری خود را حفظ كنند.

حفظ عشایر به عنوان ذخیره فرهنگی و تولیدكنندگان خودكفای كشور

به گفته رییس اداره امور عشایر استان تهران، در حال حاضر عشایر این استان 81 درصد از شاخص‌های توسعه انسانی بهره‌مند شده‌اند كه طبق برنامه باید این میزان بهره‌وری به 96 درصد افزایش یابد.

وی اظهار كرد: سال گذشته 14 هزار میلیون ریال اعتبار صرف پروژه‌های عمرانی جامعه عشایری استان تهران شده است كه باید این جوامع ذخیره فرهنگی و تولیدكنندگان خودكفا و مولد كشور حفظ شوند.

نصیری در پایان خاطر نشان كرد: پس از 30 سال، امسال خانه بهداشت در منطقه عشایر نشین دشت لار راه اندازی شده است. همچنین برای اولین بار پس از انقلاب استاندار تهران و معاونانش از زندگی جامعه عشایری استان بازدید كرده‌اند
نوع مطلب : عناوین کل اخبار، اخبار برگزیده، 
برچسب ها :
اخبار شهرستان فیروزکوه "فیروزکوه نیوز"
به اولین ,جامعترین و بروزترین سایت خبری شهرستان فیروزکوه خوش آمدید.
درباره وبلاگ

با عـــرض ســـــــــــلام و احـــــــــترام
این وب جهت دست یابی سریع و راحت تر شما شهروندان محترم فیروزكوهی به اخبار روز شهرستان ایجاد شده است.

بروزترین و كاملترین اخبار شهرستان فیروزكوه را در فیروزكوه نیوز بخوانید.

خبرگزار:آقای محمد حسین سیر

مدیر وبلاگ : احسان شورونی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو