سه شنبه 23 اسفند 1390 :: نویسنده : محمد حسین سیر
كتاب 'نیچه و فلسفه' اثر 'ژیل دلوز' با ترجمه 'عادل مشایخی' منتشر شده است.

'نیچه و فلسفه' منتشر شد

نیچه یكی از بزرگ‌ترین فیلسوفان قرن نوزدهم بود كه نظریه و پراكسیس در فلسفه را دگرگون كرد، این فیلسوف با وجود پیش‌سقراطیان، تنها اسپینوزا را پیشگام خود می‌دانست اما فلسفه‌ او بر دو محور بنیادین شكل گرفته بود.

به گزارش خبرنگارفیروزکوه نیوز:

محور نخست، نیرو یا نیرو‌ها و گونه‌ای نشانه‌شناسی بود كه بر اساس آن پدیده‌ها، جامعه‌ها، آگاهی‌ها، نشانه‌هایی بودند كه وضعیت و موقعیت نیرو را بیان می‌كردند.

محور دوم نیز گونه‌ای اخلاق و صورتی اونتولوژیك شكل می‌داد كه مفهوم توان خواستن را مطرح می‌كند.

در كتاب 'نیچه و فلسفه' نیروهای گوناگون تحلیل و تعریف می‌شوند و سوء تفاهم‌هایی كه در باب مفهوم توان در فلسفه نیچه رخ می‌دهد را بررسی می‌كند. با این حال هرگز فراموش نمی‌كنیم كه بزرگ‌ترین پیام نیچه اندیشیدن آفریدن است: اندیشیدن تاس ریختن است: معنای بازگشت جاودان از‌‌ همان آغاز این بود.

این كتاب در پنج فصل و به همراه سه ضمیمه جمع آوری شده كه نویسنده در فصل نخست به 'امر تراژدیك' می‌پردازد و در این فصل مفهوم تبار‌شناسی، معنا، فلسفه خواست، مساله تراژدی در كنار موضوعات دیگر بررسی می‌كند.

در فصل دوم به رابطه 'كنش‌گر و واكنش‌گر' پرداخته و با تحلیل تمایز نیرو‌ها، كمیت و كیفیت، خواست توان و... مساله بازگشت جاودان را بررسی می‌كند، در فصل سوم با عنوان 'نقد'، دگرگونی علوم انسانی، روش نیچه و نیز اصولی برای فلسفه‌ خواست را در كنار موضوعات دیگر بررسی كرده است.

همچنین در فصل چهارم با پرداختن به مساله 'كینه‌توزی تا وجدان معذب'، اصل كینه‌توزی، سنخ‌شناسی و ویژگی‌های آن را تحلیل كرده و به مساله‌ درد و بسط وجدان معذب می‌پردازد.

سرانجام در فصل آخر با عنوان 'فرا انسان: بر ضد دیالكتیك' به مساله هیچ انگاری و تحلیل رحم و موضوعات دیگر می‌پردازد.

خاستگاه اندیشه و تفكر نیچه پس از مرگ او همواره محل ابهام و چراهای سنگینی بوده است؛ اینكه آیا اندیشه‌ او منجر به زایش تفكر فاشیستی شد یا اندیشه‌اش تفكری صرفا فلسفی بود؟ اما به زعم بسیاری از نیچه‌شناسان، درون‌مایه و خاستگاهی كه فلسفه و اندیشه‌ نیچه‌ای با آن در نزاع بوده، راسیونالیسم فرانسوی و دیالكتیك آلمانی بوده كه اهمیت چندانی در فلسفه بریتانیایی‌ها نداشته است.

فلسفه‌ بریتانیایی بیشتر متمركز بر آرای تجربه‌گرایانه و پراگماتیستی بوده و از این رو اندیشه نیچه در انگلستان بیشتر بر رمان‌نویسان، شاعران و نمایشنامه‌نویسان تاثیر گذاشت.

نشر نی كتاب 'نیچه و فلسفه' اثر 'ژیل دلوز' را با ترجمه 'عادل مشایخی' به قیمت 8600 تومان منتشر كرده است.

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
اخبار شهرستان فیروزکوه "فیروزکوه نیوز"
به اولین ,جامعترین و بروزترین سایت خبری شهرستان فیروزکوه خوش آمدید.
درباره وبلاگ

با عـــرض ســـــــــــلام و احـــــــــترام
این وب جهت دست یابی سریع و راحت تر شما شهروندان محترم فیروزكوهی به اخبار روز شهرستان ایجاد شده است.

بروزترین و كاملترین اخبار شهرستان فیروزكوه را در فیروزكوه نیوز بخوانید.

خبرگزار:آقای محمد حسین سیر

مدیر وبلاگ : احسان شورونی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic